Nakon uspješno završenog ciklusa u 2024. godini, s veseljem vas obavještavamo o nastavku ciklusa socijalnopedagoške grupe podrške za roditelje adolescenata, čiji je cilj smanjenje doživljaja stresa kod roditelja i jačanje kompetencija za nošenje sa svakodnevnim situacijama u kojima dijete iskazuje različite oblike problema u ponašanju.
Puno je osobnih pitanja i pitanja vezanih za roditeljstvo na koja se svakodnevno trudimo naći odgovore. Zbog svojih osobitosti, posvojenje može donijeti i neke dodatne izazove, bilo da se radi o teškoćama prilagodbe djeteta ili o nošenju sa specifičnim zahtjevima trenutnog životnog razdoblja.
Ova grupa podrške usmjerena je na posvojitelje kod čije djece su prisutni problemi u ponašanju. Problemi u ponašanju javljaju se pod utjecajem različitih čimbenika rizika na strani samog djeteta, u obitelji, školi i širem socijalnom okruženju. Sam pojam „problemi u ponašanju“ odnosi se na ponašanja kojima dijete ugrožava ili nanosi štetu sebi i/ili drugima te se razlikuju po vrsti, složenosti, trajanju, intenzitetu i posljedicama koje mogu nastati za dijete i/ili njegovu okolinu.
U prevladavanju prisutnih problema u ponašanju djeteta ključna je uloga i način reagiranja roditelja, koji imaju potrebu i pravo na različite oblike podrške. Pri tom je važno pružiti roditeljima priliku da svoju potrebu pravodobno artikuliraju i budu osnaženi u vlastitom procesu suočavanja, izbora i prihvaćanja učinkovitih načina suzbijanja problema. Međutim, prisutni problemi kod djeteta nerijetko dominantno zaokupljaju roditelje, ali i samo dijete pa pozitivni aspekti funkcioniranja djeteta i njegove snage, kao i briga roditelja o sebi, nerijetko ostaju u drugom planu.
Na grupi podrške razgovarat će se o problemima u ponašanju djece i mladih, odgojnim postupcima, oblicima podrške djeci i roditeljima te naglasak stavljamo na aspekte pozitivnog razvoja i afirmaciji djetetovih „jakih strana“, vještina, znanja i sposobnosti. Stručnjakinja razgovara sa sudionicima i odgovara na njihova pitanja i usmjerava roditelje kako reagirati kada uoče prve teškoće, rizike ili što učiniti kada adolescent/ica već iskazuje probleme u ponašanju. U grupi članovi/ce dijele osobna iskustva i pružaju jedni drugima emocionalnu podršku i praktične savjete koji mogu pomoći u nošenju sa situacijom.
Voditeljica: Dubravka Marušić, socijalna pedagoginja s dugogodišnjim profesionalnim iskustvom i djelovanjem posvećenim zaštiti i zagovaranju prava djece, s naglaskom na radu s djecom u posebno rizičnim životnim situacijama (djeca u riziku i s problemima u ponašanju, djeca u sukobu sa zakonom, djeca bez pratnje/u migracijama).
Održat će se 8 susreta grupe u popodnevnim satima (od 18:00 do 20:00 sati), u razdoblju od 11.2. do 27.5.2025. u prostoru Adopte, Nova cesta 4. Grupa je zatvorenog tipa, što znači da nakon što je formirana, nije moguće dodatno uključivanje novih sudionika/ca.
Broj mjesta je ograničen, stoga požurite s prijavom, najkasnije do ponedjeljka, 10.2.2025. do 12:00 sati. Molimo, ispunite online prijavni obrazac na linku ili na QR kodu:
Grupa podrške provodi se kao jedna od aktivnosti programa Centar posvojenja, uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.